Alberto Manguel'den GETEM'e Armağan...

Jan 29, 2015

Boğaziçi Üniversitesi’nin uluslararası misafir programı “Boğaziçi Chronicles”’ın 2015 yılındaki ilk konuğu ünlü yazar Alberto Manguel, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı’nı (GETEM) ziyaret etti.

Alberto Manguel, ‘’Okumanın Tarihi’’ adlı kitabından bir bölümü okuyarak; yaklaşık  9 bine yakını sesli kitap olmak üzere;bilgisayar sesli kitap, elektronik metin kitap, sesli betimlemelerden oluşan filmler ve radyo tiyatrolarından oluşan 15.500’e yakın eser barındıran GETEM kütüphanesine kendi sesini armağan etmiş oldu.

Boğaziçi Üniversitesi Engelli Öğrenci Danışmanı, YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu Üyesi, Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Z. Hande Sart ve YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu Üyesi Öğrenci temsilcisi ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı (GETEM) Direktörü Engin Yılmaz, Katalog Sorumlusu Levent Açlan ve Rapor ve Planlama Sorumlusu E.Berre Gümüş’ün ev sahipliğinde GETEM’de ağırlanan Alberto Manguel, GETEM yetkililerinden laboratuvarın kuruluş öyküsünü dinleyerek GETEM’in faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Manguel: ‘’Görme yeteneğini 50’sinde yitiren Borges, Arjantin Ulusal Kütüphanesi’ni yönetti’’

Arjantinli yazar Jorge Luis Borges’in 50’li yaşlarında görme yeteneğini yitirmesiyle ünlü yazara kitap okumaya başlayan Alberto Manguel, bu döneme dair özel anıları da paylaştı.  Borges’in babasının da görme yeteneğini kaybettiğini ve aynı kaybın genetik olarak Borges’e de geçtiğini anlatan Manguel, doktorunun Borges’i 50 yaşına geldiğinde okuma konusunda çok defa uyardığını ancak yazarın bu uyarılara aldırmadan okumaya devam ettiğini aktardı.

Borges’in görme yetisini bir tren yolculuğunda yitirdiğini anlatan Manguel, Borges’in körlük gerçeğiyle geç bir yaşta tanışmak durumunda kaldığı için Braille alfabesini öğrenmeyi reddettiğini anlattı. Buna rağmen Borges’in Arjantin Ulusal Kütüphanesi’nin tarihinde görme engelli olup müdürlük yapan üçüncü yazar olduğundan söz eden Manguel, Borges’in yanı sıra,  görme engelli pek çok kişi için de kitap okuduğunu anlattı. Kanada’daki çeşitli görme engelliler merkezlerinde gönüllü çalışmalarda bulunan Alberto Manguel’in görme engelliler için seslendirdiği pek çok kitap bulunuyor.

Kaynak: haberler.boun.edu.tr