'Baskı ne kadar güçlü olursa hiciv o kadar güçlenir' // ‘The stronger the pressure, the stronger the satire’

Feb 27, 2015

Yaratıcı eylemleriyle geniş kitleleri etkileyen The Yes Men’in kurucularından Mike Bonanno ile mizah yoluyla Türkiye’de yepyeni bir haber dili yaratan Zaytung’un kurucusu Hakan Bilginer, Boğaziçi Chronicles etkinlikleri kapsamında moderatörlüğünü Ömer Madra’nın üstlendiği "Bir Direniş Yöntemi Olarak İktidarın Taklidi" başlıklı söyleşide bir araya geldiler. 26 Şubat 2015 Perşembe günü Albert Long Hall’da düzenlenen panelde Bonanno ve Bilginer, kullandıkları mizahla kitleleri nasıl etkilediklerini izleyicilerle paylaştılar.

*Scroll down for English

Mizahla bir direnç virüsü yayıyoruz

The Yes Men’de kullandıklarının tam olarak iğneleme olmadığının altını çizen Bonanno, temelde iktidar ve otoriteden yola çıkarak başka bir dünyanın mümkün olduğunu göstermeye çalıştıklarını söyledi. Bonanno, “Yaptığımız işi ‘kimlik düzeltmesi’ olarak tanımlıyoruz. Politika yaparken eğleniyoruz çünkü bu ikisi birbirini kapsıyor.  Yaptıklarımızı komik ve eğlenceli kılan politik içerikli olmaları… Biz gülmeyi seviyoruz. Mizahın bulaşıcı olduğunu ve insanlara bir çeşit direnç virüsünü yaydığımızı düşünüyoruz” dedi.

Eylemlerimize karşı dava açılmasını istiyoruz

Bonanno ayrıca, eylemlerde hedef aldıkları kişi ve kurumların kendilerine dava açmalarını tercih edeceklerini söyleyerek, “Davalar uzun sürüyor. Bu sayede dikkat çekmek istediğimiz konuları pek çok kez gündeme taşıyabiliyoruz. Dünya Ticaret Örgütü bize açtığı davayı geri çekti. Çekmeseydi bu konuyu çok daha uzun süre tartışılmasını sağlayabilirdik’’ derken Zaytung’un kurucusu Hakan Bilginer ise hukuki yönden sorun yaratabilecek içerikler hakkında dikkatli davrandıklarını ve henüz bir davaya muhatap olmadıklarını söyleyerek bu gibi durumlarda açılacak davaların davacı tarafa zarar vereceği görüşünü destekledi. 

Başarısızlıklar başarıya doğru atılan adımlardır

Mike Bonanno söyleşide The Yes Men’in ‘’Dünyayı düzeltme’’ iddiasından söz ederek ‘’Çeşitli kampanyalar yürüten örgütlerle bir arada çalışarak mevzuatta, devlet politikalarında yolunda gitmediğine inandığımız şeyleri değiştirmeye uğraşıyoruz. Dünya Ticaret Örgütü’nün iklim değişikliği politikası ile ilgili çalışmalarını etkiledik. Büyük şirketler bu örgütten ayrılmaya başladılar. Sonunda politikalarını değiştirmek zorunda kaldılar’’ dedi.  Aktivist hareketlerin başarılı olana kadar çok uzun süre başarısız olma ihtimali olduğunu da ekleyen Bonanno, yıllar sonra değişim yaratan hareketlere örnek olarak köleliğin kalkmasını ve kadınların seçme-seçilme hakkını kazanmasını gösterdi.  

Hakan Bilginer: Zaytung insanlara ‘yalnız değilim’ hissini yaşatıyor

İnsanların Zaytung’da neyi komik bulduklarına dair kesin bir şey söylemenin mümkün olmayacağını belirten Hakan Bilginer ise “Birçok okurdan aldığımız geribildirimler, insanların yaptığımız haberlerle rahatladığı ve olan bitenin absürtlüğü karşısında sessiz bir dayanışmanın parçası haline geldiklerini gösteriyor.  Bir bakıma ‘Bunu saçma bulan bir tek ben değilmişim, bu ülkede bir şeylerin yanlış gittiğini düşünen başka insanlar da varmış’ diyor ve  yalnız olmadıklarını hissetmekten hoşlanıyorlar’’ diye konuştu. 

Mike Bonanno ise bu tür örneklerin tarihte çok sık görüldüğüne değinerek, bu dayanışmanın otoritenin baskısıyla yeraltına itilen fikirlerin sonucu olarak doğduğunu söyledi. Bonanno, “Örneğin, Polonya’da ve Rusya’da direniş döneminde böyle bir dayanışmanın ortaya çıkışını görüyoruz. Diğer sesler bastırıldığında ortaya çıkan ortak ses, kimsenin yüksek sesle dile getiremediği şeyleri mizah yoluyla söylenebilir hale getiriyor. Baskı ne kadar güçlüyse hiciv de o kadar güçlü oluyor” dedi.

Siyaset ciddiyetini yitirdi

Gündeme yansıyan haberlerin absürtlüğünün yaratıcılığı artırdığını ve kendilerini gazetelerle rekabet içinde gördüklerini söyleyen Bilginer, siyasi gündemin ve aktörlerin durumu ile ilgili görüşlerini ise, “90’larda da siyaset ve siyasi liderler vardı.  Onlar da zaman zaman saçmalardı. O zaman da ülkede kötü bir şeyler olurdu ama işler biraz daha önemli ve ciddi havada yürürdü. Bütün o saçmalıklar o devlet ciddiyetinin çizgileri içinde kalırdı. Fikren en karşısında olduğunuz siyasetçiye bile karşısına geçip fikrinizi söyleme cesareti bulamazdınız. Bilgisiyle, eğitimiyle, vereceği bir yanıtla haklı bile olsanız sizi bastıracağını düşünürdünüz. Şimdi ise ‘bu insanlar söylediklerinde, yaptıklarında gerçekten ciddi mi diye kuşkuya düşüyorsunuz. Bizim kuşak için devlet ciddiyetinde uzaklaşılmasının da şaşırtıcı bir etkisi var” şeklinde açıkladı.

The Yes Men : Eylemleriyle kamuoyu yaratan ikili

Boğaziçi Chronicles’in konukları Andy Bichlbaum ve Mike Bonanno, The Yes Men ile sahte web siteleri hazırlayarak, politikacı veya önemli kurumların üst düzey temsilcisi kılığında toplantılara katılarak gerçekleştirdikleri yaratıcı eylemlerle tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardılar.  The Yes Men, bugüne dek Dünya Ticaret Örgütü’nden George Bush’a; Heritage Foundation’dan Dow Chemical’a pek çok kişi ve kurumu hedef alan eylemleriyle çeşitli konularda önemli bir kamuoyu yarattı.

//

Mike Bonanno, one of the founders of The Yes Men, which affected masses with its creative actions, and Hakan Bilginer, founder of Zaytung, which started a brand new journalistic language of humor, got together in a conversation titled “Resisting ‘Power’ by Faking It” moderated by Ömer Madra in the context of Boğaziçi Chronicles events. Both men shared how they impacted the audience by the humor they utilize.

 

Through humor we spread the virus of resistance

Bonanno, explained that The Yes Men does not do mere sarcasm, rather what they essentially want to do is to show that an alternative world is also possible from the stand point of power and authority. Bonanno defined what they do as “identity correction” and said: “We have fun being involved in politics because both comprise one another. What makes what we do ridiculous and fun is the political content…We love to laugh. We believe that humor is contagious and we’re spreading the virus of resistance among people.”   

We want our actions to be sued

Bonanno also mentioned that they prefer to be sued by individuals and corporations they target during their actions and continued: “Lawsuits continue forever and thanks to this we are able carry the matters, to which we would like to attract attention, many times to the top of the agenda. World Trade Organization withdrew its lawsuit against us. If they hadn’t done so, we would have made sure that the topic was discussed even more widely.”     

On the other hand, Hakan Bilginer, founder of Zaytung, stated that they were more careful about the content which could possibly result in legal problems and that they had never been a party at a lawsuit yet. He also supported the idea that such lawsuits always hurt the plaintiff as well. 

Failure is just steps towards success

During the conversation Mike Bonanno said the following: “The Yes Men has a claim and that claim is to correct the world. By collaborating with organizations running certain campaigns, we are trying to change the things related to legislation and state policies when we believe they are not on the right track. We succeeded in creating an impact on the climate change policy of WTO. Large corporations started to leave WTO and at the end WTO was obliged to change its policies.” Bonanno also added: “There’s a good possibility that activist movements will fail for an extended period of time before they can actually succeed. For example, ending slavery and granting women the right to elect and be elected are some of the movements for which it was a matter of long years for change to happen.         

Hakan Bilginer: Zaytung makes people feel like ‘I’m not alone’

Hakan Bilginer, stating that it’s not possible to say exactly what people find funny at Zaytung, said: “The feedback we get from many readers shows that people feel more comfortable when they read our news and become a part of a silent solidarity in the face of absurdity of what’s going on around us.  It’s kind of saying “I’m not the only one that finds this absurd, there are others in this country who believe something’s not going right and they feel content when they think they’re not alone. “

Mike Bonanno mentioned that such examples were more widespread in history, and that this solidarity was born as a result of ideas pushed underground by the authority’s pressure. Bonanno went on saying: “For example, such solidarity was also born in Poland and Russia during the period of resistance. The common voice that rises when all other voices are suppressed, may only say things that no one else could say out loud, through humor. The stronger the pressure, the stronger the satire is.”   

Politics is not serious anymore

Bilginer commented that the absurdity of the daily news increases creativity and that they see themselves in competition with newspapers. He, then, continued to summarize his insights on the political agenda and the stance of political actors as follows: “There was politics and political leaders back in 90s as well. They used to do silly things from time to time too. At such times, bad things used to also happen in the country but everything was somewhat taken more seriously. All that absurdity used to stay within the boundaries of state seriousness. You would never dare to speak your own thoughts to even a politician that you strongly disagree with because the politician would suppress you with his knowledge and education even though you were right. Now you doubt whether these people are really serious in what they say, or what they do. Our generation is really surprised that state formality is so lost”.

The Yes Men: The couple whose actions define public opinion

 

Boğaziçi Chronicles’s guests Andy Bichlbaum and Mike Bonanno managed to get the attention of the whole world as The Yes Men through some very innovative actions such as developing fake web sites, attending meetings disguised as politicians or high level representatives of significant institutions. The Yes Men has created a huge public interest with their actions targeting many renowned individuals and institutions such as World Trade Organization, George Bush, Heritage Foundation, Dow Chemicals and many more.