Boğaziçi Chronicles Ünlü Antropolog ve Yazar Michael Taussig’i Konuk Ediyor

Apr 10, 2015

Yazı Ustası Antropolog Michael Taussig Boğaziçi’nde

Boğaziçi Üniversitesi’nin uluslararası misafir programı “Boğaziçi Chronicles” Mayıs ayında  ünlü antropolog ve yazar Michael Taussig’i ağırlıyor.

Ünlü antropolog Michael Taussig, “Boğaziçi Chronicles” kapsamında 1-21 Mayıs 2015 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi’nin misafiri olacak. Boğaziçi Üniversitesi’nde konaklayarak öğrenci ve akademisyenlerle buluşacak olan Taussig, iki etkinliğe imza atacak. İlk etkinlikte Alman düşünür ve estetik kuramcısı Walter Benjamin’den ilhamla hazırlayacağı bir performans sunacak olan Michael Taussig, Mayıs ayı içinde düzenlenecek ikinci etkinlikte film gösterimi ve bir söyleşiyle izleyicilerle buluşacak.

Eleştirel Kuram ve Yapısalcılık Sonrası düşüncesinden etkilenen Taussig, devletin insanlar üzerindeki gücünü pekiştirmeye yönelik yöntemleri konusunda oldukça ses getiren söylemlere imza atıyor.  Sıra dışı sahne anlatımıyla felsefe dünyasına yeni bir dil kazandıran Taussig, bir yandan metinlerini okurken, sayfanın yani sahnenin diğer tarafında yazdıkları ile ilgili yorumlarını dans ve müzik eşliğinde sahneye taşıyor.

Michael Taussig Hakkında:

Sidney’de doğan Taussig, Sidney Üniversitesi’nde tıp alanında eğitim gördü. Ardından 60’ların sonunda London School of Economics’den antropoloji doktorası alan Taussig, devlet fetişizmi ile ilgili çalışmalarına 1969 yılında Colombia’da başladı. Columbia Üniversitesi Antropoloji Bölümü öğretim üyesi olan Taussig, aynı zamanda İsviçre’deki The European Graduate School’da dersler veriyor. Taussig’in Türkçe’de ‘’Walter Benjamin'in Mezarı’’ ( Yapı Kredi Yayınları, 2006) ve yazarları arasında yer aldığı ‘’İşgal Et: İtaatsizlik Üzerine Üç Tez’’ (Kolektif Kitap, 2013) adlı kitapları bulunuyor.

Kitapları:

The Devil and Commodity Fetishism in South America, 1980

Shamanism, Colonialism, and the Wild Man : A Study in Terror and Healing, 1987

The Nervous System, 1992

Mimesis and Alterity; A Particular History of the Senses, 1993

The Magic of the State, 1997

Defacement: Public Secrecy and the Labor of the Negative, 1999

Law in a Lawless Land : Diary of a Limpieza in Colombia, 2003

My Cocaine Museum, 2004

Walter Benjamin'in Mezarı, Yapı Kredi Yayınları, 2006

İşgal Et: İtaatsizlik Üzerine Üç Tez, M.Taussig, Bernard E. Harcourt, W.J.T.Mitchell, Kolektif Kitap, 2013