Bu serginin tohumları Boğaziçi Chronicles'da atıldı

Dec 8, 2014

Lübnanlı ünlü görsel sanatçı Akraam Zaatari’nin yeni sergisi SALT Beyoğlu’nda

İstanbul’un kültürel hayatının gelişimine katkı sağlamak amacıyla tasarlanan “Boğaziçi Chronicles” programı kapsamında geçen yıl Mart ayında Boğaziçi Üniversitesi’nin konuğu olan, Lübnanlı görsel sanatçı Akram Zaatari’nin Boğaziçi Chronicles konuk sanatçı programının parçası olarak başlattığı araştırma, sanatçının kısa süre önce SALT Beyoğlu’nda açılan sergisinde yer aldı.

Akram Zaatari’nin, SALT Beyoğlu’nun üç katına yayılan geniş kapsamlı sergisi 15 Şubat’a dek izlenebilecek.  Sergi, The Uneasy Subject [Rahatsız Edici Konu], 28 Nights and A Poem [28 Gece ve Bir Şiir], Earth of Endless Secrets [Ebedî Gizemler Toprağı] ve Time Capsule [Zaman Kapsülü] gibi önemli projelerinden işleri bir araya getiriyor. Sanatçının, Osman Hamdi Bey’in 1887’deki Sayda kazılarına odaklı yeni araştırmasının ilk aşamasını ortaya koyan sergide bu kazıların, o dönem kazılara katılanların kişisel tarihine etkileri de ortaya konuluyor. Zaakari, bu çalışmanın temellerini geçtiğimiz yıl Boğaziçi Chronicles programı kapsamında İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde yaptığı araştırmalarda atmıştı.

Ürettiği 30’un üzerindeki video ve filmleriyle, toprak üzerinden süre giden çatışma ve savaş ortamı, bunun medyaya yansımaları, ulusal ve dini temalarla cinsel kimlik tezahürleri üzerinden Lübnan’ın savaş sonrası koşullarını ele alan çalışmalarıyla tanına Zaatari, günümüzün en önemli görsel sanatçılarından biri olarak kabul ediliyor.

2013 Venedik Bienali’nde Lübnan’ı temsil eden Zaatari, başka pek çok diğer serginin yanı sıra Documenta 13 (2012), İstanbul Bienali (2011) ve Venedik Bienali’nde (2007) yer aldı. Filmleri, videoları, fotoğrafları ve başka eserleri Paris’teki Centre Pompidou, Londra’daki Tate Modern, Münih’teki Kunstverein ve Haus der Kunst, Grenoble’daki Le Magasin, Leon’daki MUSAC, Mexico City’deki Muac, Sao Paulo’daki Videobrasil ve New York’taki Modern Sanat Müzesi gibi kurumlarda sergilendi. Filmleri Berlin, Rotterdam, Toronto ve Oberhausen film festivallerinde gösterildi.

kaynak: haberler.boun.edu.tr