Lübnanlı gazeteci ve yönetmen Jocelyne Saab Boğaziçi'nde

Dec 4, 2015

YÖNETMEN JOCELYNE SAAB, SİNEMA ELEŞTİRMENİ CÜNEYT CEBENOYAN İLE BİRLİKTE BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ'NDE BİR SÖYLEŞİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

ZEHRA ONAT - İSTANBUL
28 Kasım 2015, Cumartesi

Boğaziçi Üniversitesi'nin uluslararası misafir programı “Boğaziçi Chronicles”ın bu dönemki konuğu Lübnanlı gazeteci ve yönetmen Jocelyne Saab.

7 Aralık'a kadar İstanbul'da kalacak sanatçı, önceki akşamüstü gazeteci, sinema eleştirmeni Cüneyt Cebenoyan ile birlikte bir söyleşi gerçekleştirdi ve “Bir Görsel Sanatçı'nın ‘kuşatma altındaki şehir' Beyrut Üzerine Düşünceleri” başlıklı bir konuşma yaptı. Saab, 15 yıl süren iç savaşın ilk yıllarında çektiği görüntülerle hazırladığı “Beyrut Bir daha Asla!” adlı belgeselinde savaşın etkisi altındaki çocukları, kadınları, harabeye dönen şehirle birlikte hayatları irdeliyor. “Çocukluğum ile yetişkinliğim arasındaki gençliğin elinden alındığını gösteriyor.” diyor görüntüleri salondaki izleyenlerle paylaştıktan sonra da.

Savaş, dünyanın bütün coğrafyalarında aynı etkiyi yapıyor belki de. Durmadan birileri ölüyor, hafıza ve belleğin izini sürdüğü bütün mekânlar, evler, sokaklar, parklar, okullar, her şey ama her şey yerle bir oluyor. Saab, işte bütün bunlar olmaya devam ederken, kaybettiği gençliğini eline alıp, bir direnme biçimi olarak çekiyor tüm bu görüntüleri. “Şahsen şöyle hissettim.” diyor, “O tarihte benim için bu sürece şahitlik etmek çok önemliydi. Neler olup bittiğini bir şekilde yansıtmak istedim.” Saab'ın hayatında sadece kendi ülkesinde yaşanan savaşlar da yok. 1982 yılında Filistin'de yaşanan İsrail kuşatmasında da yer alıyor sanatçı. Hayatının en güzel dönemi olduğunu söylüyor. “Bizler kentten ayrılamayanlardık. Filistinlileri bitirmek için İsrail bomba yağdırıyordu. 50-60 sanatçı, entelektüel orada kalmaya karar verdik. Ben çok bedel ödedim. Bu bedeli hayatıyla ödeyenler de oldu. Çok gerçek, hakiki bir histi. Size ait olan bir yeri terk etmeden burayı savunma ve başkalarına bırakmama hissi.” Saab, bütün bu deneyimlerini, belgesel ve filmlerini paylaşmak için burada. Sanatçının Boğaziçi Chronicles kapsamında katılacağı ikinci etkinlik ise 1 Aralık Salı günü saat 17.00'de gerçekleşecek “Dunia (Gözlerimden Öpme)” film gösterimi. Saab tarafından 2006 yılında çekilen ve kadın sünnetini konu alan “Dunia” filmi, hem çekildiği dönemde hem de sonrasında uluslararası platformda konu hakkında ciddi ses getirmiş bir eser.

Kaynak: Zaman